Trzustka składa się z głowy, szyjki zwanej cieśnią, trzonu trzustki, ogona oraz przewodu trzustkowego. Funkcjonalnie zbudowana jest z części trawiennej produkującej sok trzustkowy oraz części hormonalnej produkującej hormony wydzielane do krwi.
Czytaj Więcej...Trzustka składa się z dwóch części, które spełniają zasadnicze funkcje narządu. Część wewnątrzwydzielnicza odpowiedzialna jest za wytwarzanie hormonów a zewnątrzwydzielnicza – trawienna, odpowiada za produkcję soku trzustkowego.
Czytaj Więcej...Aby zapobiec rozwojowi chorób trzustki należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a przede wszystkim dbać o właściwą dietę. Staranne dobieranie posiłków jest formą terapii w chorobach trzustki i pozwala zapobiec przykrym objawom.
Trzustka to narząd gruczołowy wewnątrz i zewnątrzwydzielniczy. Ma nieregularny, podłużny, spłaszczony kształt i położona jest zaotrzewnowo w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem, niedaleko dwunastnicy. Praca trzustki polega na produkcji insuliny (hormonu regulującego poziom glukozy we krwi) oraz dostarczaniu do jelita cienkiego enzymów trawiących białka, węglowodany i tłuszcze. Waga narządu waha się w granicach 70-125 g, jego długość to: 12-20 cm a szerokość: 3-5 cm.
Trzustka jest gruczołem trawiennym i dokrewnym zarazem. Jako gruczoł trawienny wydziela enzymy, a jako dokrewny produkuje hormony. Odpowiadając za wydzielanie m.in. insuliny i glukagonu, trzustka pracuje dla prawidłowej przemiany materii, a także pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi.
Trzustka jest bardzo ważnym narządem. Jej dysfunkcje prowadzą do poważnych chorób, których skutkiem może być nawet śmierć pacjenta. W przypadku niektórych zmian chorobowych konieczne jest wycięcie trzustki. Życie bez trzustki jest możliwe lecz w takim przypadku koniczne jest przyjmowanie doustnych enzymów trawiennych. Ponieważ zabieg usunięcia trzustki jest bardzo kosztowny i trudny do przeprowadzenia, na ogół stosuje się inne metody leczenia. Sprawdź również: Co to jest endometrioza?