Przewlekłe zapalenie trzustki (w skrócie PZT) to nienowotworowa choroba trzustki o przebiegu wieloletnim, prowadząca do nieodwracalnych zmian w narządzie i zaburzenia jego funkcji. W zaawansowanych przypadkach przewlekłej postaci zapalenia trzustki dochodzi do powstawania nieodwracalnych zmian w miąższu trzustki oraz w przewodzie trzustkowym. Następuje poszerzenie światła pęcherzyków budujących trzustkę i zatykania ich przez bezpostaciową substancję. Wokół tych pęcherzyków tworzą się zwłóknienia przyczyniające się do stopniowej degradacji narządu.
Badaniem potrzebnym do rozpoznania przewlekłego zapalenia trzustki jest oznaczenie enzymu amylazy w moczu i surowicy krwi. Na stan zapalny wskazuje podwyższony poziom amylazy. O ewentualnych powikłaniach związanych z chorobą dowiedzieć się można z ultrasonografii, to badanie pozwala wskazać ewentualne torbiele i dostarcza informacji o przyczynie dolegliwości np. kamicy pęcherzyka lub przewodów żółciowych.
Przewlekłe zapalenie trzustki to choroba stosunkowo rzadka. Spośród wielu przyczyn, leżących u podłoża PZT zdecydowanym numerem jeden jest alkohol. W przypadku osób nadużywających alkoholu zapalenie trzustki jest konsekwencją wielu lat nałogu. Wśród znanych przyczyn zapalenia trzustki wymienia się także zażywanie niektórych leków np. sterydowych, moczopędnych lub przeciwpadaczkowych, infekcję wirusową czy nadczynność przytarczyc.
Powikłaniami po przewlekłym zapaleniu trzustki są m.in.: ropnie trzustkowe, przewężenia przewodów trzustkowych, zapalenie otrzewnej, zwężenie dwunastnicy, czasami żółtaczka.
PZT to choroba, którą niełatwo zdiagnozować, zwłaszcza we wczesnym stadium. Jej rozpoznanie staje się łatwiejsze, kiedy proces chorobowy jest już zaawansowany a trzustka w dużej mierze uszkodzona. Przewlekłemu zapaleniu trzustki często towarzyszą zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmów, jako następstwo nieprawidłowego wydzielania enzymów trawiennych i hormonów.
Leczenie polega przede wszystkim na zastosowaniu diety niskotłuszczowej i wstrzemięźliwości od alkoholu. Często podawane są doustnie preparaty enzymów trzustkowych, które hamują wydzielanie soku trzustkowego. Stosowana jest głodówka i tymczasowo żywienie pozajelitowe. Czasami wykonywany jest zabieg drenowania poszerzonych przewodów trzustkowych, usunięcia części trzustki, odsysania treści żołądkowej lub dializa otrzewnowa.
W przypadku, gdy powodem wystąpienia przewlekłego zapalenia trzustki jest alkohol, warunkiem poprawy stanu zdrowia jest abstynencja. Z racji, że na PZT chorują często osoby uzależnione od alkoholu, leczenie zachowawcze nieraz musi być poprzedzone leczeniem odwykowym.